Sir Alex sikereinek nyomában

Anita Elberse, a Harvard Business School professzora többek között LeBron James, Lady Gaga, Tom Cruise és Maria Sharapova sikertanulmányai után Sir Alex Ferguson 26 éves pályafutásának hihetetlen sikerére kereste a választ.


Elberse szerint Ferguson nem csak egy kivételes menedzser, de elõadásmódja felvenné a versenyt bármelyik elõadómûvészével. Anita ugyanis meghívta Sir Alexet, tartson egy elõadást diákjainak a Harvardon.

 

 Sir Alex a Harvardon (a cikk itt olvasható) 

 
"Nincs még egy olyan edzõ a futballban és egyéb más sportágban sem, aki csaknem három évtizeden keresztül irányította ugyanazt a klubot. Nem beszélve hihetetlen sikereirõl, rengeteg egyéni címeirõl és trófeagyûjteményérõl" - mondta Anita. "Azt hiszem, edzõi karrierjének hosszan tartó sikerességének alapja a fiatal tehetségek nevelése."
 
Ferguson pályafutása valóban lenyûgözõ történet. Csak nézzünk szét a világban, nem sok olyan vezetõt találunk bármelyik iparágat figyelembe véve, aki közel három évtizede ugyanazt a céget irányítja. Sir Alex képes oly módon motiválni a fiatal tehetségeket, hogy késõbb azok a legnagyobb nevei legyenek a sportnak. A Harvard professzora arra kérte Sir Alexet, hogy tartson egy elõadást diákjainak, mivel a papírra jegyzett szavak nem képesek visszaadni az õ kivételes személyiségét. A HBS Working Knowledge interjújában Sean Silverthorne kérdezi Elberse-t a Sir Alexrõl készült tanulmányával kapcsolatban.
 
A skót trénerrõl írt elemzés része Elberse olyan kreatív iparágakkal foglalkozó munkáinak, melyek a könyvkiadás, a film, a zene, a televízió, a videójátékok, az elõadó-mûvészet és a sport sikeres menedzsmentjével foglalkoznak. A professzor a témával kapcsolatosan már tucatnyi tanulmányt írt, többek között olyan vállalatokról, mint a Hulu, a Marvel Enterprises, a New York-i Marquee nightclub és a Metropolitan Opera. 
 
Mi inspirálta arra, hogy Sir Alexrõl írjon sikertanulmányt?
Engem személy szerint rendkívül lenyûgöznek azok a vállalatok vagy személyek, akik képesek hosszú idõn keresztül sikeresen mûködni. Sir Alex Ferguson az a menedzser, akinek rendkívül sikeres karrierje már több évtizede folyamatosan ível felfelé a Manchester United élén. Az õ vezetése alatt vált a United a világ legsikeresebb franchise csapatává és nem csak a futballt, hanem minden sportágat belevéve. Így amikor megtudtam, hogy hajlandó lenne közremûködni a róla készülõ tanulmányban, két kézzel kaptam a lehetõség után. Tudtam, hogy a legtöbbet az õ pályafutásából meríthetek. 
 
Sir Alex  története meglepõen egységes és magas szintû eddig eltöltött 26 éve során a United élén. Mi lehet az õ sikereinek kiindulási alapja?
Azt hiszem, a hosszútávú sikerének alapja a fiatal tehetségek fejlesztése. Sir Alex  nem csak egy csapatot, õ egy klubot épít. Mikor átvette a United vezetését, azonnal nekilátott az ifjúsági részleg programjának a fejlesztéséhez. Jobban kihasználhatóbbá téve a szervezetet. Például használva az idõsebb játékosok tapasztalatát, bevonta õket a fiatalok képzésébe. Ezzel nem csak szakmailag segítette az akadémia tanulóinak fejlõdését, de magukba szívhatták azt a mentalitást, amit a United képvisel már a kezdetek óta. Eleinte sokan kételkedtek módszereiben, (Alan Hansen:"Kölykökkel nem fog nyerni semmit") de õ makacsul ragaszkodott elhatározásához és megadta az esélyt az ifjúsági csapat tagjainak a bizonyításra. Olyan nevek kerültek ki a kezei alól, mint Ryan Giggs, David Beckham, Gary Neville, Paul Scholes, akik igazolták elképzeléseit és biztos alapot teremtettek a klub hosszútávú sikereinek. Elkerülhetetlen egy ilyen légkörben a családias összetartás kialakulása, amely elengedhetetlen feltétele a United kivételes csapatszellemének. A hosszú együttmûködés következménye, hogy az idõ elteltével a csapatnak folyamatosan meg kell válnia az idõsebb játékosoktól, de az erõs családias kötelék, ami kialakult az évek során, nem szakad meg távozásukkal.
 
"A legnehezebb dolog a pályafutásom során, elengedni ezeket a nagyszerû embereket" - mondta Ferguson.
 
A tanulmánnyal kapcsolatban elengedhetetlen volt a személyes találkozás az edzõvel és a csapat tagjaival, a mérkõzések megtekintése stb. Mik voltak a tapasztalatai az Álmok Színházában?
Igen, a kutatómunka ilyen áldozatokkal jár! (nevet) De komolyra fordítva a szót, a tanulmány társszerzõjével Tom Dye-val több alkalommal is jártunk Manchesterben és Sir Alex is ellátogatott hozzánk a Harvardra. Elõször tavaly õsszel találkoztunk, majd a szezon során láttam õt márciusban akció közben és egy másik alkalommal júliusban, a nyári szünetet kihasználva egy hosszabb beszélgetés alkalmával, amikor több idõt tölthettem ott és betekintést nyerhettem az Old Trafford légkörébe is. Rendkívül készségesen fogadott és arra is szánt idõt, hogy végigvezessen a carringtoni edzõközpontban. Olyan részlegekbe is betekintést nyerhetünk, amelyekre egy átlagos látogatónak nincs lehetõsége. Alkalmunk nyílt beszélgetni az itt dolgozókkal, a klub elnök-vezérigazgatójától, a segédedzõkön, a játékosokon, az ificsapat tagjain és a szertároson keresztül egészen a konyhán és a mosodában dolgozókig. Mindezen tapasztalatok és kölcsönhatások felbecsülhetetlen kellékei voltak annak, hogy megérthessük Sir Alex sikereinek alkotó elemeit.
 
Mint sok más vezetõnek, Fergusonnak is egyensúlyt kell tartania a rövid, közép és hosszútávú tervei között. Hogyan oldja meg ezt a cseppet sem könnyûnek tûnõ feladatot Sir Alex?
Elengedhetetlen az állandó kompromisszum a rövid és hosszú távú tervek megvalósításában. Állandó feladata a kockázat kiszámítása. Azt mondta nekem:
 
"A kevésbé fontos meccseken pihentetnem kell a kulcsfontosságú játékosokat, ilyenkor be kell vállalnom annak a kockázatát, hogy elveszíthetjük a mérkõzést, de szem elõtt kell tartanom a következõ, sokkal fontosabb gyõzelmet és meg kell bíznom a csapatban."
 
Továbbá az a folyamat, ahogy a soron következõ szezonokban beépíti a fiatal játékosokat, fémjelzik, milyen különleges figyelmet szentel ezek fontosságának.
 
 "Az elsõ dolga az edzõk 99 százalékának amikor kinevezik egy klub élére, hogy azonnali sikerei érdekében biztosítsa a feltételeket. Ezért nagy összegeket áldoznak tapasztalt játékosokra. Általában nagy neveket igazolnak más csapatoktól, vagy elõzõ klubjukból viszik magukkal azt a jól bevált tehetséget, akiben a siker zálogát látják. Én úgy gondolom, egy sikeresen mûködõ egységet csak úgy tudunk létrehozni, ha nem a csapatépítéssel, hanem a klub felépítésével kezdjük a munkát. Mindig az alapoktól kell elindulni, hogy hosszútávú sikert érhessünk el a munkánk során. Nincs annál jobb érzés mikor látom, ahogyan a kezeink alól kikerülõ fiatalok debütálnak az elsõ csapatban. Nagyon fontos tényezõje a hosszútávú sikernek a saját nevelésû játékosok beépítése." 
 
Ezekenkívül még rengeteg sok egyéb tényezõje van Sir Alex sikereinek. Különösen fontosnak tartom rendkívüli alkalmazkodó képességét az új idõk kihívásaihoz. Valljuk be, azért csaknem három évtized alatt óriási változáson esett át a világ. Alkalmazkodnia és értenie kellet a új technológiákhoz, a sportolókhoz való hozzáállás megváltozásához, a sporttudomány fejlõdéséhez és minden egyéb módszerhez, ami a teljesítmény növelés elengedhetetlen feltétele. Persze mindez egyszerûnek hangzik, csak akkor kérdem én: Miért nincs senki, aki mindezt utána tudta volna csinálni?
 
Fontos a tisztelet elnyerése egy sikeres vezetõ számára?
Ferguson ragaszkodik ahhoz, hogy az õ kezében legyen az irányítás. Minden egyes döntésben az övé a végsõ szó. Lehet egyesek számára ez diktatórikusnak tûnik, de ne felejtsük el, mekkora plusz terhet jelent ez egy vezetõ számára, minden apró momentummal tisztában lenni. Hihetetlen munkamorálja példamutató, de ezzel is kiérdemli azt a tiszteletet, amely körülveszi õt a klubban. Mindenki tudja, hogy nem fog habozni, amikor a legnehezebb döntéseket kell meghoznia és azt is tudják, hogy a döntéseiben mindig a klub érdekeit tartja szem elõtt. Sir Alex  igazi mestere a motivációnak. Pontosan tudja, mikor mit kell mondania és mondandóját kivel hogyan kell közölnie. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy jól ismerje játékosai személyiségét, ami csak rendszeres kapcsolattartással érhetõ el. Ez szintén egy idõigényes feladat, de így rendkívül családias légkört tud kialakítani játékosaival. De képes egy idegen közegben is megteremteni a kellemes légkört. Tökéletesen otthonosan érezte magát az elõadáson is és sikerült néhány pillanat alatt kölcsönhatásba kerülni a hallgatókkal. Hihetetlen az a tudáshalmaz, amivel bír. Például említettem neki, hogy a kilencvenes évek elején élõben láttam a két olasz csapat,  az AC Milan és a Napoli mérkõzését. Erre õ hosszan beszélt a meccsrõl és emlékezett minkét csapat teljes kezdõjére. El tudom képzelni, hogy egy ilyen mélységû futballtudománnyal rendelkezõ vezetõ milyen erõs motiválója lehet játékosainak. 
 
Milyen hangulatban telt az elõadás?
Nem csak az elõadás, de az egész nap remek volt. Egy igazán csodálatos élményt jelentett mindannyiunk számára. Igazi elkötelezett, szenvedélyes embert ismerhettünk meg Sir Alex személyében, aki nagy élvezettel próbálta átadni tudományát a Harvard Business School hallgatóinak. Egy nagyon izgalmas és különleges nap volt és remélem, ha ideje engedi, jövõre is ellátogat hozzánk! 
 
Elberse interjúja után a tanulmány kiemelkedõ részleteibe egyéb forrásokból is betekintést nyerhetünk. Többek között abba, hogyan tudja fenntartani Ferguson játékosai motiváltságát és hogyan képes boldogulni a nehezebben kezelhetõ játékosokkal.
 
"A játekosok csak a mérkõzés napján tudják meg a kezdõt. Ha mondjuk  háromkor kezdõdik a meccs, egykor hirdetjük ki a keretet. Elõtte viszont minden egyes játékossal, aki kimarad, beszélek személyesen. Nem könnyû feladat, de fontos, hogy én magam tegyem ezt meg. Sosem tudhatom, hogy mi jár a fejében az adott jatekosnak, amikor közlöm vele, hogy kihagytam a keretbõl, de mindig éreztetem vele, hogy nehéz szívvel teszem ezt. Elmondom, hogy lehet nagy hibát követek el, ha kihagyom, de ezen a meccsen úgy gondolom, ez a legmegfelelõbb felállás a taktikához és ez szolgálja legjobban a csapatérdeket." 
 
"Sokkal agresszívebben ösztönöztem a játékosaimat néhány évvel ezelõtt. Azt akartam, hogy minden meccset megnyerjenek, nem fogadtam el semmilyen kifogást. Természetesen most is a gyõzelem a legfõbb célom, de már hajlandó vagyok kompromisszumokra a hosszútávú sikerek érdekében és figyelembe veszem, hogy mit jelent a sérülés kockázata." 
 
"Ha van egy nagyszerû játékosod, de nem bír a temperamentumával és többször is elõfordul, hogy kiállítják, mit tehetsz? Meg tudod változtatni a természetét? Nem. Meg kell próbálnod megváltoztatni õt? Nem. Ha kiveszed belõle az agresszivitását, nem lesz önmaga többé. Egyetlen dolgot tehetek, elfogadom a hibájával együtt, mert tudom, képes ellensúlyozni azzal a rengeteg dologgal, amivel hasznára van a csapatnak." 
 
Továbbá beszélt a fegyelem fontosságáról és "hajszárító kezelés" technikájáról is.
 
"Nem lehet mindig ordítozni. Ez nem így mûködik. A hajszárítót csak kivételes alkalmakkor lehet bevetni, hogy érzékeljék a súlyát. Rögtön a mérkõzés után kell alkalmazni a nagy hibát vétõ játékosokkal szemben. Viszont ezzel ott helyben le is kell zárni a dolgot és a késõbbiekben nem szabad felhánytorgatni a játékosnak."
 
Végezetül arról is képet kaphattunk, Sir Alex hogyan kezeli a csapathoz érkezõ sztárjátékosok egoját.
 
"Amikor a legnagyobb tehetségekkel dolgozom, elmondom nekik, hogy a legkeményebb munka a tehetségek kiváltsága. Mindenkinek keményen meg kell dolgoznia a sikerért, de ha õ akar a legjobb maradni, akkor neki kell a legkeményebben dolgozni. Engem csak olyan játékosok érdekelnek, akinek az a vágya, hogy a Unitedben játszhasson. Továbbá, aki csakúgy mint én, utál veszíteni. Aki idekerül, az hamar a gyõzelem megszállottja lehet...De mindegy, hogy gyõzünk, veszítünk vagy döntetlent játsszuk, mindig méltósággal kell vállalnunk azt, mert ez a Manchester United."
 
Egyéb forrás: guardian.co.uk

 


hbswk.hbs

Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!