Utazás Moyes gondolatai körül
David Moyes a napokban beszélt elõször érzéseirõl és terveirõl egy mélyinterjú keretében, mióta megtette elsõ néhány lépését a Manchester United élén.
A skót tréner az Ázsia túrán beszélt kinevezésérõl, arról, hogy miért volt fontos számára, hogy az edzõi stábban saját emberei is ott legyenek, érzéseirõl a közelgõ szezonkezdéssel kapcsolatban és arról a megtiszteltetésrõl, amit Sir Alex utódjaként érez az Álmok Színházában.
Nézzük akkor Moyes néhány gondolatának mélyebb elemzését!
Moyes és a stáb...
Miért volt szükség saját embereire, és miért vette be a stábba Ryant és Phil Nevillet?
"Én szerettem volna, ha Rene Meulensteen is marad, és számítok a késõbbiekben Paul Scholesra is. Azt akartam, hogy maradjon a stábban valami olyan, ami igazán benne volt sok éven keresztül a United vérkeringésében. De ahhoz, hogy valóban elkezdõdhessen a David Moyes korszak, szükségem volt a saját embereire is."

Moyes tehát magával hozta az Old Traffordra asszisztenseit, elsõ dolga volt Steve Round, Chris Woods és Jimmy Lumsden kinevezése. Viszont jól tudta, hogy nem nélkülözhet az edzõi stábból valamit, ami eredendõen képviseli a Vörös Ördögök szellemiségét.
"Nem tudnám Ryan Giggs és Phil Neville segítsége nélkül enyhíteni a változás adta körülményeket. De ami még fontosabb, Phil és Ryan fiatalos hozzáállásukkal, nyitottak a modern dolgokra és ezzel nagyban segíthetik a stáb munkáját."

Kicsit felborzolta a kedélyeket Eric Steele menesztése is azok után, hogy legutóbb milyen remek munkát végzett David de Geával és nyilvánvalóan, már egy kamatozó munkakapcsolat is kialakult kettõjük között. Rene Meulensteen értékét pedig többek között az is bizonyítja, hogy szinte azonnal lecsapott az Anzhi Makhachkala.
Sokan kételkedve fogadták, Moyes döntését, hogy megvált az Old Traffordon évek óta sikeresen mûködõ edzõi stábtól, de ha jobban belegondolunk nem lehet õt hibáztatni azért, hogy saját embereivel akar dolgozni új pozíciójában a United élén. Nyilván a minél hamarabbi beilleszkedést, az azonnali munkakezdést nagymértékben elõsegíti, ha olyan munkatársak veszik körül, akikkel már egy jól összeszokott munkamorált alakított ki, akikkel félszavakból is megértik egymást és pontosan tudják a másik gondolatait. Viszont még így is van egy kockázata a dolognak, mégpedig az, hogy vajon a játékosoknak milyen hamar sikerül alkalmazkodniuk az új stábhoz. Viszont egyértelmû, hogy a siker, a jó vezetésen múlik, és ebben a megvilágításban már sokkal inkább érthetõ, hogy Moyes ragaszkodott az embereihez. Az a döntése pedig, hogy maga mellé veszi Ryant és Philt arra utal, hogy bár a saját útját akarja járni, de meg akar tartani egy bizonyos függõséget a tanulás és a beilleszkedés idõszaka alatt, amelynek a végére érve kezdõdhet el csak, igazán a Moyes korszak.
Mennyi idõbe telik, hogy magadénak érezd a csapatot? Mit jelent számodra Sir Alex támogatása?
"Az elsõ perctõl, ahogyan ide érkeztem, ez az én csapatom. Átvettem õket én vagyok a fõnök. Sir Alex távozása nagyon nehezen elfogadható változást jelentett az embereknek, de õ bizalmat szavazott nekem. Tudom, hogy számíthatok hatalmas tapasztalatára és természetesen, mint már említettem, nagy segítségemre lesz az edzõi stáb is, és ezt ki is fogom használni amennyire csak tudom, de ez az én csapatom és én vállalom értük a felelõsséget az elsõ pillanattól kezdve, ahogy betettem a lában edzõként Carringtonba."
Moyes tehát számít Sir Alex tapasztalatára, de a saját útját akarja járni. Fontos volt, hogy ezt az elsõ pillanatban kijelentette, mivel éreztette, hogy õ nem csak egy bábu akar lenni a játszmában, hanem õ akarja irányítani a játékot. Ha túlzottan számítana Fergusonra, azzal saját alkalmasságát vonná kétségbe, a világ egyik legnagyobb menedzsere által ráhagyott munkában. Természetes, hogy olyan szinten használni fogja Ferguson tudományát, mint aki a legjobban ismeri a Manchester United családját és jobban ért, volt játékosai nyelvén, mint bárki más, ugyanis ezzel a segítséggel, sokkal jobban tudja majd érvényesíteni saját elképzeléseit a csapaton belül.

Természetesen nem lesz könnyû megtalálnia a középutat, hogy csak pontosan olyan mértékben számítson Fergusonra, amivel még nem fogják azt mondani a kritikusok, hogy csak az egykori edzõpápa szócsöve.
Látszik, hogy Moyes, már az elsõ mély interjújában keresi a középutat, és szinte ellent mond magának, amikor azt mondja, hogy: "Sosem tudnék tiszteletlen lenni vele kapcsolatban bármirõl is legyen szó, bár nem fogom minden egyes alkalommal megemlíteni a nevét..." És az ezután következõ, három feltett kérdésben mégis is folyamatosan Fergusont említi.
Moyes, izgalmak és a félelmek...
Repkednek pillangók a gyomrodban?
"Akinek fontos a munkája, mindig nagy izgalommal lát hozzá. Természetesen a Manchester United nagysága, és a világ legnagyobb menedzserétõl kapott örökség különös izgalommal tölt el. Nem hiszem, hogy a futballvilág bármelyik nagynevû edzõje, kisebb izgalommal kezdene munkához a Vörös Ördögök élén, de ugyan azzal a lendülettel akarom végezni a dolgom, ahogyan azt Sir Alex tette, és méltóan ahhoz az örökséghez, amit rám hagyott."

Moyes elismerte, hogy izgalommal lát munkához, de tudja, hogyan kell ezt ösztönzõen felhasználni. Míg egyesek, az izgalom jeleit a félelemmel hasonlítják össze, és a gyengeség jeleként értékelik, addig tudni kell, hogy a félelem képes kiváltani egy olyan túlélési ösztönt, ami megduplázza az erõnket. Moyest egy kemény jellemû ember és képes inspiráló erõként használni a ránehezedõ nyomás miatti izgalmakat, ami az egyik legmeggyõzõbb jele, hogy méltó utód került a United élére.
Annak ellenére, hogy Sir Alex támogatását élvezed, tartasz a kudarctól?
"Nem, de egy egészséges izgalom van benne, ami viszont elengedhetetlen ahhoz, hogy bizonyítsak. A változás gyakran magában rejti a kudarc lehetõségét, hiába áll a hátad mögött erõs támogatás, ha nem vagy elszánt és következetes, nem lehetsz sikeres. De sokat számít, ha egy olyan ember áll mögötted, aki bízik benned és azt mondja:"Tudom, hogy meg tudod csinálni."
Mára már egy fajta közhelyé vált a modern futballban az "idegek párharca" és az "elmék csatája" kifejezések, de látszik, hogy Moyes is tisztában van azzal, mit jelent a gyõztes mentalitás, és a külvilág felé mutatott magabiztosság.
Moyes és új csapata...
Ez más lesz, mint a Preston utáni váltás. Olyan játékosokat irányítani, mint Ryan Giggs...
"Elnézem ezeket a játékosokat, õk a gyõztesek, egy hihetetlenül sikeres csapat már hosszú évek óta, és arra gondolok tõlük mindig lehet valamit tanulni."

David Moyes jelezte, hogy megtiszteltetés számára a United játékosaival együtt dolgozni. Ahogyan Ferguson is megadta és el is várta a kölcsönös tiszteletet, úgy õ is kezdi kiépíteni a csapaton belül azt a bizonyos személyes viszonyt, amit elõdje már a családias összetartás szintjére fejlesztett.
Moyes és a szurkolók...
Itt nem tudunk idézni tõle, mivel közvetlenül a szurkolókhoz még nem szólt. Pedig megtehetné, hogy hangzatos igeretekkel próbálja megnyerni a United rajongótáborát, ahogyan nagy általánosságban teszik ezt a menedzserek, elsõ napjaikban egy új klub élén. Viszont ez a taktika nem mindig válik be és eléggé átlátszónak is bizonyul. Moyes ezért egy másik taktikához folyamodott.

Sok klub hangoztatta már, hogy egyetlen játékosa sem emelkedhet a klub felé, de Ferguson ezt tettekkel is bizonyította, a családias légkörrel összhangban, azt is tudatosította játékosaiban, hogy õ a fõnök az Old Traffordon, és senki sem emelkedhet õ felé sem.
Moyes azzal, a kijelentésével, hogy tanulhat a játékostól és az edzésen is leáll, új trükköket tanulni tõlük egy kicsit szembe megy Ferguson ezen elméletével, mivel ebben a szituációban maga felé engedi emelkedni a játékosokat.
Viszont ez egy igen okos pszichológiai húzásnak tûnik tõle, amivel nem a játékosokat, sokkal inkább a United szurkolóit célozta meg. Azzal, hogy egy remek alkalmat talált arra, hogy maga felé emelje a United szurkolóinak kedvenceit, talán a benne kételkedõ rajongók szívéhez is könnyebben megtalálja az utat.
Egyébb forrás: ManUtdFanatics.hu
Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!
Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!