Van Gaal legnagyobb vitái

A Manchester United új menedzsere soha nem félt a vitáktól, vagy attól, hogy tisztázza, ki is a fõnök.


Sztárjátékosoktól befolyásos klublegendákig, a 62 éves szakember szerzett pár ellenséget már a 42 év során, amit a labdarúgásban eddig eltöltött, melybõl 23 éves edzõként teljesített Európa néhány nagycsapatánál és a holland válogatottnál, melyet az idei világbajnokságon harmadik helyig vezetett.

 

Manchesteri, elsõ sajtótájékoztatóján van Gaal elmondta, inkább demokrata, mint zsarnok és kiemelte erõs személyiségét - olyan tulajdonságként, mely Sir Alex Fergusonra is jellemzõ volt, emlékeztetve a közönségét.

 

De vajon miért érkezik van Gaal oly félelmetes hírnévvel az angol labdarúgásba? A BBC Sport utánajárt ennek.

 

 

Balhé menedzserével - amikor azt mondták neki, túl lassú:

 

Louis van Gaalból soha nem hiányzott a magabiztosság és erõs személyisége már játékosként is jellemezte õt. Középpályásként a legendás belga edzõ, Guy Thys irányítása alatt szerepelt a Royal Antwerpben. "Mérges voltam, amiért nem mindig játszatott" - emlékezett késõbb van Gaal. "Egyike voltam a négy külföldinek és akkoriban csak három ilyen játékos szerepelhetett a pályán. Thys szerint vesztettem sebességembõl."

 

Thys így vélekedett az esetrõl: "Azért jött oda hozzám, hogy rákérdezzen, miért nem játszik. 'Fõnök, én vagyok a legjobb; nem igaz?' És akkor azt mondtam neki, hogy nem. Nem tudta elhinni. Bevallom, messze a legerõsebb személyiséggel bíró játékos volt, akivel valaha találkoztam. De sajnos lassú volt..."

 

Van Gaal egyik legjobb teljesítménye az Aston Villa elleni, 1975-ös UEFA kupa összecsapáson volt, amikor hazai pályán 4-1-re nyertek. "Aznap, a Villa ellen elképesztõen ragyogó volt" - folytatta Thys. "A visszavágóra készülvén megkérdezte, hogyan kellene játszania. Erre én azt mondtam: 'Mint mindig...lassan.' Jól emlékszem arra a beszélgetésre. Nem látta a válaszom poénos élét. De kellett, hogy lassítsuk a játékot és mûködött is, Birminghamben 1-0-ra nyertünk. Louis aznap is remekelt. Soha nem játszott újra olyan csodálatos szinten."

 

 

Van Gaal azonban feldühödött azon, ahogyan a menedzsere a meccshez állt. Szerinte az antwerpenieknek támadniuk kellett volna. "Tiszteltem, mint embert, de mint edzõt, nem tartottam sokra" - mondta van Gaal. "Talán mert túl sûrûn padoztatott. Úgy véltem, játszanom kell. Õ nem így gondolta."

 

Van Gaal olyan boldogtalan lett, hogy távozni akart. "Nyolcvan levelet írtam, hogy kapjak munkát valahol máshol. Csak 1-2 válasz jött, de végül összejött. Thys azzal fenyegetõzött, hogy megakadályozza eligazolásomat úgy, hogy horribilis árat kér értem. Úgyhogy azt mondtam: 'Azt csinálsz, amit akarsz, de ha ezt megléped, én visszamegyek testnevelõ tanárnak. Nincs ezzel semmi gondom.' Így végül elengedett."

 

 

Balhé a világ egyik legjobb játékosával (és a spanyol sajtóval) - amikor Rivaldo posztot akart váltani:

 

1999-ben van Gaal a Barcelonát irányította, Rivaldo pedig ereje teljében volt. A brazil remekelt a csapatban, egymás után másodszor is bajnok lett a Barca és õ lett az év legjobbja a világon. Boudewijn Zenden - aki akkoriban szintén a Barcelonát erõsítette - a közelmúltban így emlékezett vissza azokra az idõkre: "Rivaldo azt gondolta, jobban szerepel a csatár mögött és miután megnyerte az aranylabdát, csak ennyit mondott van Gaalnak: 'Nem akarok többet a bal szélen játszani. A csatár mögött szeretnék szerepelni.' Van Gaal így reagált: 'Rendben, ez a te döntésed'. Ezután Rivaldo a padon ült, hiszen csakis a menedzser dönti el, hol fogsz pályára lépni."

 

 

Bár hamar visszatette a csapatba, Rivaldo abban a szezonban csak 12 bajnoki gólt szerzett - elõzõben 24-et. Miután a Barca nem tudta megvédeni bajnoki címét, LvG távozott. Távozását ünnepelte a média, amely nem értett egyet azzal, ahogy Rivaldóval bánt, nem szerette agresszív hozzáállását sem, de még azt is felrótta neki, hogy nem sikerült teljesen megtanulnia spanyolul vagy katalánul. Távozását van Gaal elhíresült módon jelentette be a médiának: "Sajtós barátaim, távozom. Gratulálok!"

 

 

 

Balhé a legismertebb hollanddal (folyamatosan) - számtalanszor összekapott Johan Cruyffal:

 

A holland nemzetet lojalitása szempontjából kétfelé lehet osztani - akik Cruyff felé lojálisak és akik van Gaal felé. Soha nem jöttek ki egymással. Ellentétek voltak: Cruyff, aki világklasszis játékos volt, majd menedzser lett. Van Gaal, aki átlagos játékos volt, de világklasszis menedzserré vált.

 

Cruyff számára bosszantó volt, hogy van Gaal élete két nagy szerelménél váltotta õt - az Ajaxnál és a Barcelonánál. Ráadásul mindkettõvel sikeres lett.

 

Van Gaal az önéletrajzában azt állította, viszályuk 1989-ben kezdõdött, amikor õ minden köszönés nélkül elviharzott egy, Cruyff házából rendezett vacsoráról, miután telefonhívást kapott testvére haláláról. Cruyff ezt késõbb tagadta.

 

Egy évtizeddel késõbb van Gaal úgy érezte, Cruyff aláásta menedzseri munkásságát a Nou Campban azzal, hogy folyamatosan kritizálta õt a katalán sajtóban. "Soha nem fogom megbocsátani neki azt, amit tett" - mondta errõl LvG.

 

 

Ellenségeskedésük éveken át lassú tûzön fõtt, aminek nem segített, hogy Cruyff szerint van Gaal agyában 1-2 csavar kilazult. Ez az ellenséges állapot 2011-ben új csúcsra ért, amikor Cruyff bírósághoz fordult annak érdekében, hogy megakadályozza, hogy az Ajax vezérigazgatónak nevezze ki van Gaalt. Cruyff egy ötfõs tanácsadói csoport egyik embere volt és az egyetlen, aki nem akarta van Gaalt igazgatónak. A másik négy tag a háta mögött azon dolgozott, hogy a holland szakembert kinevezzék. Cruyff ettõl nagyon dühös lett és jogi útra terelte az ügyet, ahol végül a bíróság mellé állt, így a kinevezés semmissé vált. Van Gaal így nyilatkozott errõl: "Természetesen fájdalmas ez nekem. Az emberek elfelejtik, hogy az Ajax is az életem részét képezi."

 

 

Balhé csapatkapitányával - amikor Mark van Bommelt elküldte:

 

Miután 2009-ben Louis van Gaal megérkezett a Bayern Münchenhez, Mark van Bommel - csapatkapitányként - az egyik legfontosabb szereplõ volt abban, hogy honfitársa elsõ évében duplázott a csapattal. De a következõ szezon téli szünetében a Bayern 13 millió fontért megvette a Hoffenheimtõl Luiz Gustavót. Gustavo a Bundesliga egyik legjobb középpályása volt...ráadásul tíz évvel fiatalabb, mint van Bommel.

 

Van Gaal akkor személyesen közölte honfitársával, többé nem CSK, majd hozzátette, a jövõben olyanokkal kell versengenie a helyért, mint Andreas Ottl, Anatoliy Timoschtschuk és Danijel Pranjic. Van Bommel dühös volt, a Bayern szimpatizánsok pedig értetlenül álltak, hiszen senki nem teljesített jobban védekezõ középpályásként a hollandnál és az a többiekkel való összehasonlítás sértõnek tûnt.

 

 

De a menedzser fiatalítani akart és hogy megerõsítse pozícióját a klubnál, az egyik legfontosabb játékostól való megszabadulást tûzte ki célként. Attól tartott, hogy van Bommel - aki Arjen Robben és Bastian Schweinsteiger jó barátja volt - túlságosan erõs helyzetbe kerülne a müncheni klubon belül.

 

A német sajtó szerint van Gaal egoista módon tette egyértelmûvé, ki a fõnök, aki minden bûnbánás nélkül reagált: "Normális, hogy egy kapcsolat megromlik, amikor egy vezér nem játszat már bizonyos játékost. Egy menedzsernek joga van ehhez. Mark nagyon mérges volt rám, de nem döntöttem arról, mennie vagy maradnia kellene." A hónap végén van Bommel az AC Milanhoz igazolt.

 

 

Balhé a playboy csatárral - amikor van Gaal meghúzta Toni fülét az asztalnál:

 

Luca Toni óriási hõs volt a Bayernnél, amikor van Gaal Münchenbe került. Az olasz válogatott csatár Ottmar Hitzfeld irányítása alatt, Franck Ribéry-vel együtt játszva duplázott elsõ müncheni szezonjában, ráadásul két szezon alatt 56 Bundesliga-meccsen 38 gólt termelt. Ám a holland szakember és a csatár között az elsõ naptól kezdve szörnyû volt a kapcsolat.

 

Egy edzõtáborozás alatt LvG elégedetlen volt Toni modorával, amikor a csapat összeült egy megbeszélésre, majd étkezésre. Egy napon Toni, ez a magas férfi szinte elfeküdt a széken vacsora közben, mintha kanapén fekve tévézne. Van Gaal mögé osont és meghúzta a csatár fülét, hogy üljön egyenesen, megalázva ezzel egy büszke olaszt. "Az, ahogyan van Gaal a kulcsjátékosokkal bánt, emberi alapokhoz mérve méltatlan volt" - nyilatkozta késõbb Toni. 

 

 

2009 szeptemberében Toninak két meccs erejéig a Bayern amatõrcsapatában, a harmadik vonalban kellett pályára lépnie Achilles-sérülését követõen. A találkozón közel 2000 nézõ figyelte, ahogy a 2006-os világbajnok támadó botladozott a régi stadion göröngyös gyepén.

 

A menedzser nem bírta Toni playboy-imidzsét, akit gyakran a Bayern piperkõc tagjaként ábrázoltak. Van Gaal azt is érezte, hogy hiányzott a fegyelem a csatárból, akit 2009 novemberében meg is bírságolt, miután a Schalke elleni mérkõzés félidejében lecserélte õt, Toni pedig átöltözött és elhagyta a stadiont.

 

 

Balhé az egész csapattal - amikor letolta a nadrágját:

 

Van Gaal félelem nélküli, harcias hírnevét élvezte, a Bayernnél igen messzire ment, hogy ezt bizonyítsa. "Van Gaal egyértelmûvé akarta tenni számunkra, hogy bárkit kirakhat a csapatból" - mesélte Luca Toni. "Mindegy volt neki, mert ahogy mondta, elég tökös ehhez. Majd szó szerint letolta a nadrágját. Elõtte soha nem tapasztaltam még ilyet, totál õrület volt. Szerencsére nem láttam sokat az egészbõl, mert nem az elsõ sorban voltam."

 

 

Balhé a klub fejeseivel - amikor megsértette a Bayern vezetõit:

 

2010 októberében van Gaal meghívta egy müncheni hotelbe a Bayern két magas rangú tagját, Karl-Heinz Rummeniggét és Uli Hoeness-t új könyvének, a 'Biographie & Vision' bemutatójára. Ennek kedélyes pillanatnak kellett volna lennie, különösen Hoeness számára, hiszen õ írta a könyv elõszavát. Azonban a Bayern a valaha volt legrosszabb szezonkezdetét élte meg akkoriban, 13 ponttal volt lemaradva a tabella elsõ helyétõl, így elég furán hangzott, amikor a mindig magabiztos menedzser adott nekik 1-1 példányt a könyvbõl, hozzátéve: "Tanulhatsz belõle. Fontos, hogy elolvasd!"

 

 

Fõnökei dühösen néztek, de nem mondtak semmit. A holland felismerve, mi történt, késõbb azt mondta: "Lehet megbírságolnak, bár nem hiszem." Végül nem kapott büntetést, ám a szakadék közte és a klub között ekkor kezdett mélyülni, minek következménye az lett, hogy fél év múlva kirúgták.

 

 

Balhé Robin van Persie-vel - majd megváltozott a véleménye:

 

Van Gaal összecsapásai közül nem mind végzõdött keserûen. Amikor a 2012-es EB-n mutatott katasztrófa után van Gaal átvette a holland válogatottat - immár másodjára - annyira rossz volt a játékosok közötti légkör, hogy kinevezése utáni elsõ dolga az volt, elhívta a játékosokat Noordwijkbe, abba a faluba, amelyben luxuskörülmények között lakott, majd leültette egy szobába a válogatott tagjait. Azt kérte tõlük, mondják el véleményeiket az Európa-bajnokságról. Legtöbbjük ezt megtette, de van Persie nem szólt semmit, mint van Gaal számára késõbb világossá vált, azért tett így a csatár, mert senkit nem akart kritizálni.

 

"Negatív hozzáállásként láttam ezt" - mesélte van Gaal. "Majd kijelentettem, hogy attól a naptól fogva Klaas-Jan Huntelaar lenne az elsõ számú csatárom, Robinnak pedig a kispadon kapott szerepet kellett elfogadnia."

 

Van Gaal második regnálásának elsõ meccse a belgák ellen volt épp aznap, amikor megerõsítették, Robin van Persie a Manchester Unitednél folytatja. A csatár végig a padot koptatta, de nem panaszkodott. Arra a kérdésre, bánja-e, hogy LvG lett a szövetségi kapitány, így felelt: "Egyáltalán nem. Amit az elsõ pár napban láttam, az alapján azt mondom, minden képessége megvan, aminek egy csodás menedzserben lenni kell. Mondom ezt annak ellenére, hogy a padra tett."

 

 

Van Gaal - aki arra számított, hogy RvP negatívan nyilatkozik majd - lenyûgözõnek vélte a csatár profi hozzáállását és szellemiségét: "Késõbb el kellett ismernem, nem ismertem a 2012-es van Persie esetében, milyen személy lakik a játékos mögött. Tudtam, hogy bizonyos játékosok osztoztak a filozófiámmal, de róla semmit nem tudtam. Meg kellett ismernem õt. Amikor sikerült, hamar rájöttem, mennyire bámulatosan profi, tökéletesen profi. Az is fontos volt számomra, hogy a többi játékossal nagyon barátságos volt. Megmutatta, milyen vezetõ - tíz hónappal késõbb ezért is tettem meg csapatkapitányommá. Megérdemelte. Teljesen osztja a labdarúgással kapcsolatos nézeteimet."

 


BBC Sport

Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!