Rio: A védelem mûvészete

Rio Ferdinand a védekezés finom részleteirõl beszélgetett Nick Coppackkal, a FourFourTwo magazin interjújában.


Mitõl lesz jó egy hátvéd?

Az összhang a társaiddal a legfontosabb a védelemben. Van akivel sikerül hamar egy hullámhosszra kerülni, de van olyan is, hogy 8-10 játék is kell hozzá, hogy jól értsük egymást. Az a jó hátvéd, aki hatékonyan segíti csapatát a gyõzelemhez. Mind a négyõnkre szükség van ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk védekezni. Az összhang a legfontosabb és úgy érzem idén ezt sikerült megoldanunk.
 
Milyen egyéb tulajdonságok elengedhetetlenek ahhoz, hogy a legjobb legyen egy védõ?
Három nagyon fontos dolog van, aminek meg kell felelnie. A lényeg, hogy jól olvassa a játékot, bízzon magában és megfelelõen tudjon koncentrálni. És ezek a dolgok amiket nem lehet a könyvekbõl megtanulni, csak a tapasztalattal lehet megszerezni.
 
Fontos a pályán a kommunikáció, segít az összpontosításban? 
Igen, határozottan. A megfelelõ taktika alkalmazásához elengedhetetlen, hogy kommunikáljunk egymással. Én mondjuk az egész mérkõzést végig dumálom, de sokszor már egy pillantásból is értjük egymást. Fontos az is, hogy biztassuk egymást a pályán, de gyakran értékes információkat is kapunk a másik játékostól, ami nagyban segít, hogy végrehajtsuk a feladatot. A fiatal védõk leggyakoribb hibája, hogy nem képesek a folyamatos koncentrációra, de elég ha kiáltasz egyet, hogy vigyázz jobbról, és máris visszazökkented a játékba. Egy védõnek nagyon sok dologban meg kell felelnie, de azt hiszem mind közül a legfontosabb, hogy képes legyen folyamatos koncentrációra 90 percen keresztül.
 
Érdekes, hogy nem mondtad a jó védõ tulajdonságai közé, hogy jól tudja alkalmazni a becsúszást. Ez talán nem fontos?
Nem gondolom, hogy a legfontosabb tulajdonságok közzé tartozik. A becsúszás már csak egy vészreakció és azt jelenti, hogy lekéstél. Ha megfelelõen koncentrálsz erre nem is lesz szükséged.
 
Tehát jobb megelõzni, mint gyógyítani a problémát.
Pontosan. Amikor gyerek voltam, az edzõ azt mondta nekem, akkor vagyok jó védõ, ha a mérkõzés végére nem látszik a nadrágom színe. Nos szerintem ez pont fordítva van. Ideális esetben makulátlanul tiszta nadrágban kellene lejönni a pályáról. Sokkal jobb megakadályozni, hogy az ellenfélhez kerüljön a labda, bár ez nincs olyan látványos mint egy-két remek becsúszás, de sokkal biztosabb módja annak, hogy megszerezd a labdát. Itt van például Carrick, õ szinte soha nem szerel becsúszva, viszont labdaszerzésben remek.
 
Ezt meg lehet tanulni vagy erre születni kell?
Ösztönösen kell, hogy jöjjön és csak tapasztalattal lehet tökéletesíteni. Néhány játékosnál olyan mintha ez egy trükk lenne, és vonzza a labdát mint a mágnes. Valamilyen módon tanulható, de fontos, hogy ösztönös legyen és jól olvassa a játékot. És ez az, ami nehezen tanítható. A jó védõ érzi a veszély szagát mielõtt bekövetkezne a baj. Õ tudja, hogy hol helyezkedjen ahhoz, hogy ne hagyjon rést a középpályán, és egy lépéssel mindig az ellenfél elõtt jár.
 
Nem elég a szenvedély, egy védõnek erõs fizikummal is kell rendelkeznie?
Nem, nem hiszem, hogy ez a legfontosabb. Nem a védõk ereje amit én csodálok a pályán. Sokkal inkább szeretem, amikor egy védõ okosan játszik. Szerettem nézni Alessandro Nesta, Franco Baresi, Frank Rijkaard, Ronald Koeman játékát. Õk azok akik megérzik a veszélyt és egy lépéssel mindig az ellenfél elõtt járnak. De ne érts félre, a fizikum is fontos tényezõ és azt is szeretem nézni, ahogy Vida félelmet nem ismerve belemegy a legkeményebb helyzetekbe, és jó magam sem riadok vissza az ütközésektõl, de azt hiszem szükség van a helyes egyensúlyra a játékban. Vidiccsel remekül megértjük egymást a pályán, de a többi társammal is jó az összhang.
 
 
És mi van azzal a régi taktikával, amikor a védõ már a mérkõzés elején odalépett egy csatárnak, hogy az tudja kivel áll szemben?
Olyat már nem szabad csinálni. A modern játékban éppen csak megérinteni szabad az ellenfelet. Persze vannak egyéb módjai, hogy tudasd, hogy nem lesz könnyû dolga, ha melletted akar elmenni. De a régi kemény dolgok már nem történhetnek meg, mert azonnal mehetsz le egy piroslappal a pályáról.
 
Egy jó védõnek muszáj, hogy kemény legyen?
Határozottan. Keményen és félelem nélkül kell védekezni. Van úgy, hogy már elõre látod, nagyot fogsz ütközni, vagy fejjel kell hárítanod, de nem torpanhatsz meg. Nincs mit tenni, ha bele kell menni egy kemény helyzetbe, akkor azt gondolkodás nélkül fel kell vállalnia egy védõnek. Néha csak amikor visszanézzük a meccset, akkor vesszük észre, hogy milyen veszélyes dolgokat mûvelünk, de a pályán nincs idõd ezen gondolkodni. Ösztönösen tesszük a dolgunk és csak az számít, hogy gyõzzön a csapat.
 
A legjobb csatárok mûvészi szintre fejlesztették góllövõ tudományukat. Egy védõ tudása is lehet szerinted mûvészi?
Abszolút. Ha látsz egy tiszta szerelést, vagy látod egy védõ úgy szerez labdát, hogy elcsípi az ellenfél átadását, mert jól helyezkedett a pályán, hogy képes elhárítani a veszélyt elegánsan, harc nélkül, az szerintem lehet mûvészi teljesítmény. Én nagyon szeretem látni, amikor egy védõ elegánsan és nyugalmat sugározva hárítja a támadását.
 
Fontos, hogy nyugodt legyél a pályán?
Igen, ezt nagyon fontosnak találom, és fiatalabb koromban a türelmetlenség volt az egyik hibám. Ahogy sikerült megszereznem a labdát azonnal támadást akartam indítani. Aminek csak sok eladott labda volt az eredménye. Figyelmen kívül hagytam, hogy az ellenfél is védekezik és épp úgy gólt akar szerezni, mint mi. De a tapasztalattal mára már sokkal következetesebb a játékom.
 
Miben különbözik a védõ munkája mondjuk, Peter Crouch és Lionel Messi ellen?
Nyilván Crouchy magassága miatt rendkívül jó a levegõben, vele szemben csak úgy lehet védekezni, ha rátapadsz és megakadályozod, hogy labdát kapjon. Tartani kell vele a tempót és megakadályozni, hogy elérje egy jó keresztlabda a tizenhatoson belül. Sajnos, ha gól helyzetbe kerül és kap egy jó labdát már nem tudsz mit tenni ellene, mivel magas játékos és a levegõben szinte esélytelen vagy vele szemben, tízbõl kilencszer õ nyer a magasban. Messi nagyon jól tudja tartani a labdát, és mivel egy remek csatár ezért magára húzza a védõket, és ilyenkor a szabadon hagyott játékosnak passzol, ha pedig nem megy rá a védelem, akkor simán eljut a kapuig, egy remek csel, egy lefordulás és már ott is gólt. Mindannyian tudjuk milyen veszélyes a kapura, ellene nagyon koncentrált összjátékkal lehet csak védekezni.
 
Melyik volt az a mérkõzés, amelyiken a legjobb teljesítmény tudtad nyújtani? 
Talán 2008-ban a Bajnokok Ligája elõdöntõjében a Nou Camp-ban, a 0-0-ra végzõdõ Barcelona elleni mérkõzésen. Hihetetlen jók voltunk azon az estén. Nem csak a hátsó négyes, hanem az egész csapat. És ez egy nagyon fontos dolog. A védelem nem épülhet csupán a kapusra és a hátvédekre fontos, hogy az egész csapat részt vegyen a védekezésben fõleg a Barcelona ellen. Amit akkor produkáltunk az nagy teljesítmény volt a csapattól, nagyon jó visszaemlékezni rá, hogy milyen fantasztikus összhangban tudtunk játszani az nap.


manutd.com

Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!