Park visszaemlékezett az érkezésére

Az elsõ nap a munkahelyen mindig idegörlõ. Képzelheted, milyen lehet külföldi játékosként az elsõ edzéseden részt venni, mint friss United játékos.


Igen nehéz lehet megbirkózni, miközben nem ismered a nyelvet, más a kultúra és éghajlat, ráadásul még Paul Scholes is megkerget Carrington körül.

A japán Shinji Kagawa a legújabb külföldi igazolása a Manchester United csapatának, de kényelemben érezheti magát annak tudatában, hogy mások is voltak a helyében és hatalmas sikereket értek el.

Egyikük természetesen a dél-koreai Ji-sung Park, aki 2005 nyarán érkezett az Old Traffordra. Íme egy 2010-es interjú a 13-as számot viselõ játékossal arról, hogyan illeszkedett be a Manchester Unitedbe.

Nehéz volt otthagyni saját országodat és valami új helyre utazni?
Idegtépõ lehet, de ha magas szinten akarsz játszani, el kell hagynod a hazádat. 19 voltam, amikor eljöttem Dél-Koreából és Japánba mentem, ami nyilván nem volt túl messze. Boldog voltam abban az idõben, mert más kultúrát és futballt akartam megtapasztalni. Aztán Európába mentem. Olyan sok remek játékos van errefelé és szerettem volna megtudni, miért is olyan jók.

Mi a helyzet a Unitedbe történõ igazolásoddal? Ijesztõ volt?
Amikor az elsõ edzésre jöttem, körbenéztem és azokat a játékosokat láttam mindefelé, akiket eddig tévében néztem. 'Ezekkel a játékosokkal játszhatok?' Furcsa volt. Biztos voltam a képességemben, de szokatlan volt ezen játékosok mellett. De voltak olyan pillanatai az edzésnek, amikor egy jó passzt adtam vagy gólt szereztem, melyek növelték az önbizalmamat.

Emlékszel arra, hogy érezted magad az elsõ napod során?
Mindenfélét éreztem, különösen amikor elõször beléptem. Az orvosi vizsgálat után aláírtam, majd körbenéztem és akkor lett tiszta számomra, hogy ez a világ legnagyobb klubja. Emlékszem, igazán büszke pillanat volt az.

 


Amikor megérkeztél Angliába, olyan volt, amilyennek gondoltad?
Mielõtt ide jöttem, én tudtam mindent a Manchester Unitedrõl, tudtam, hogy a világ legnagyobb klubjáról van szó. Minden a lehetõ legjobb, úgyhogy játékosként és személyként is csak javulni tudsz. Arra számítottam, hogy ez történik majd, kezdve attól, hogy edzésen a világ legjobb játékosaival gyakorolhatok egészen a meccseken való részvételig.

Volt valami, amit különösen nehéznek vagy meglepõnek találtál?
A legnehezebb dolog távol lenni a családomtól és a barátoktól. Már európai játékosok haza tudnak látogatni, mert a repülõút csak 2-3 óra. Az én esetemben sokkal hosszabb az út, ez pedig a barátaimnak sem segít, akik csak kb. 2 hetet tudnak elszabadulni a munkától. Hétvégén játszva, plusz gyakran hétközben is a meccsek között két nap van, ami nem elég ahhoz, hogy Koreába látogassak. Megszoktam már, de kemény helyzet.

A nyelvi akadályok nagy gondot jelentettek?
Ruud van Nistelrooy még itt volt, amikor ide igazoltam, aki szintén játszott a PSV-ben és ugyanazt az utat járta be, amit én is és olyan nyelvet beszélt, amit ismertem, így képesek voltunk hollandul társalogni, ami megkönnyítette a dolgom. Mégis, sokkal másabb Hollandiában angolt tanulni, majd idejönni, beszélgetni az itteniekkel, akiknek akcentusuk van, különösen a mesternek. Már csak az angolt használom. Szeretném, ha az emberek beszélnék a koreai nyelvet, de csak Patrice az egyetlen, aki tud pár szót.

Mennyire volt könnyû beilleszkedni?
Az elsõ alkalommal, amikor a játékosokkal és a szakmai stábbal találkoztam, mindannyian nagyon szívesen láttak. Sokat segítettek, ami megkönnyítette a csatlakozást és hogy megszokjam az itteni életstílust. Hamar ajánlottak jó kínai és koreai éttermeket is.

Hajlamos vagy, hogy segíts a fiatal, külföldi játékosoknak?
Igen, próbálnék segíteni nekik, mert tudom, mennyit jelentett számomra az, hogy segítettek nekem, amikor ide kerültem.

Mi hiányzik leginkább otthonról?
Sok dolog megvan itt is. Tudok koreai ételeket enni, interneten tudok koreai mûsorokat nézni. Lépést tudok tartani az otthoni hírekkel, különösen a foci terén. A legrosszabb az, hogy nem láthatom a barátokat és a családot, bár a családom pár hónapra itt szokott maradni, ha eljön. Itt is vannak barátok, akikkel meg lehet inni egy csésze teát. Szoktam tartani a kapcsolatot az otthoniakkal emailen és telefonon, de elég nehéz a kilenc órás idõeltolódás miatt.

Mi a legjobb dolog, amit felfedeztél Angliában vagy Manchesterben?
Nem szeretek sokszor kimozdulni, inkább otthon maradok és pihenek, bár szeretek bemenni a városközpontba vagy a Trafford Centre-be.

 


Más itt az életstílus?
Az országomban nem tudok mindent megtenni, amit akarok, de itt bármerre járhatok és bármit megcsinálhatok. Szeretem ezt, bár nem szeretem, hogy híres vagyok. Szeretek itt lenni, mert errefelé nyugodtabb az élet.

Hogy fogadták a hazádban az átigazolásodat?
Vicces volt, mert az elsõ hírek után még sokan nem hitték el, de amikor megjelentek a képek rólam, ahogy Sir Alex Ferguson mellett állok, már elhitték. Igazán nagy hír volt, azt hiszem. A hírnevem nem csak Koreában, de az egész kontinensen nagyot nõtt. A 2002-es viágbajnokság után már elég nagy hírnevem volt, de a manchesteri igazolásom után még nagyobb lett. Mégsem éreztem túl nagy nyomást. A Manchester egyike azon kluboknak - a Real Madrid, Barcelona, Juventus, AC Milan mellett - amelyet a legtöbb ember ismer otthon. Azok, akik kevésbé kedvelik a focit talán nem tudták, hol van Manchester és kik játszanak a csapatban, de mindez megváltozott.

 


manutd.com

Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!