2010/2011 üzleti év beszámoló

Az MU Finance szeptember 1-jén közzétette a 4. negyedév és ezzel a teljes 2011. június 30-ig tartó üzleti év adatait.

A Q4-es adatokkal külön nem foglalkozom, hiszen érdemesebb a teljes évet nézni, mi a változás 2009/2010-hez képest.
 
Összefoglaló:
 
Rekord bevétel: 331,4 millió font
Rekord üzemi eredmény (EBITDA): 110,9 millió font
Adózás elõtti profit: 29,7 millió font
Adózás utáni profit: 10,1 millió font
Visszavásárolt kötvények: 63,8 millió font
Bruttó adósság: 458,9 millió font
Készpénz: 150,6 millió font
Nettó adósság: 308,3 millió font
 
Rekord 19. bajnoki cím
Folyamatos teltház
Új szezonra a jegyárak csak a VAT (ÁFA) mértékével nõnek
Befektetés játékosokba (igazolások és fontos hosszabbítások)
Elsõ csapat átlagéletkora 25 év
 
Részletek:

A bevételek terén 45 millió fontos (15,7 %-os) növekedés az elõzõ évhez képest. A meccsnapi és média bevételek növekedését a bajnoki cím és a BL döntõ hajtotta, mert így nagyobb rész jutott a hazai TV díjakból és az UEFA market poolból is, valamint közrejátszik az új, jobb tengerentúli TV szerzõdés is és persze a tény, hogy több meccset játszott a csapat. Meg a bõvített VIP boxok hatása. Ami igazán elképesztõ, az a kereskedelmi szektor. Ahogy a korábbi Q2 és Q3 beszámolók kapcsán írtam, várható volt, hogy a teljes évet nézve a kereskedelmi bevétel átlépi a 100 milliós határt. Nem volt egy kockázatos jóslat, de jó látni, hogy tényleg megtörtént. A 27 %-os növekedés nagyban köszönhetõ az elsõ Aon évnek, a Nike-tól kapott ütemszerûen megnövekedett összegnek és az új szponzoroknak, pl. Epson, DHL, Honda, telekom cégek stb. A Nike és az Aon a kereskedelmi bevételek 47 %-át adják, a „sok kicsi sokra megy” több mint 20 egyéb szponzor pedig az 53 %-át, a londoni kereskedelmi csapat tehát piszok jó munkát végez. Fontos megjegyezni, hogy ezekben az adatokban nincs benne a most bejelentett évi 10 milliós DHL edzõmez üzlet és a malájziai Mister Potato szponzor, ezek majd a most kezdõdött 2011/2012 pénzügyi évhez fognak tartozni. A kereskedelmi bevétel alakulásáról több éves viszonylatban egy grafikon:

2005* megjegyzés: A csökkenés annak tudható be, hogy akkor tértek át a július helyett június végi üzleti év szerinti könyvelésre, valamint pár szerzõdés ütemezése változott és átcsúszott a következõ évre. Jól látszik, 2007-2008 idején felgyorsult a növekedés üteme, ez az akkoriban felállított londoni kereskedelmi csapat munkájának érdeme. Négy év alatt szinte duplázás történt. Ha minden jól megy, a következõ években újabb duplázás várható pl. az új Nike szerzõdés és egyéb új szponzorok miatt pl. a DHL, amely különösen aktív szponzor. A sima szerzõdés mellett szponzorálták az amerikai túrát, az új szezon elsõ hazai bajnokiján minden kilátogató United drukker kapott egy ingyen sálat és hát ugye az egyedülálló 4 éves, 40 millió fontos edzõmezszponzori szerzõdés. Nem elképzelhetetlen, hogy 2015 környékén a United kereskedelmi bevételekben eléri a 200 milliós határt.


Bérek terén 16,1 %-os növekedés volt tapasztalható, ez pénzben kerekítve 21 milliót jelent. Ezt két részre kell bontani: 8,7 % a bérek „normál” éves növekedése. 7,4 % pedig a bónuszokra kifizetett összeget jelenti. Ezt már a Q3 jelentésbõl tudni lehetett, hogy a 19 és a BL döntõ miatti plusz bevételt a klub bónuszokra fogja fordítani, így is történt. Ezáltal, bár magasnak tûnik a 150 millió feletti bérkiadás, nincs benne semmi „rossz”. Ami jó hír, hogy a fizetés/bevétel arány továbbra is a nagyon egészséges 46,1 %-on áll. Ez a kulcs, egészen addig nem érdekes pontosan pénzben mennyi a bérkiadás, amíg százalékban ennyire biztonságos az arány a bevételhez képest. Kis részben a növekedés köszönhetõ még annak, hogy az alkalmazotti létszám 592-rõl 628-ra nõtt. A nyári játékosmozgás alapján az új pénzügyi évben a bérkeret csökkeni fog, hiszen az érkezõk nem keresnek annyit, mint a távozók kerestek, errõl mostanában volt poszt. Illetve másképp fogalmazva a felszabadult összeg fedezni fogja az új üzleti év szokásos bérnövekedését, lényeg a klubnál megtakarítás keletkezett ezen a nyáron a bérek terén.
 
Üzemi költségek növekedésében nincs sok különleges dolog. A szokásos üzemeltetési költségek (meccsek rendezési költsége, utazás, karbantartás stb.) mellett olyan tételek szerepelnek itt, mint az Old Trafford folyamatos fejlesztése, az új Carrington projekt költségvetése, az amerikai túra költsége, a kereskedelmi részleg fejlesztésével járó költségek.



Adózás, értékcsökkenés, kamatfizetés és amortizáció elõtti eredmény (EBITDA) növekedése 9,6 %-os az elõzõ évhez képest. EBITDA = bevétel – kiadás
Ez teljesen korrektnek mondható, aki olvasta a negyedéves beszámolókat, írtam kb. 110 millióra lehet számítani, hát ez sem volt kockázatos jóslat. A fõ hajtóerõ természetesen a szintén rekord kereskedelmi bevétel volt és a PL-BL menetelés.
 
A fenti grafikonokból jól látszik, hogy a Manchester United nem csak a pályán zárt sikeres évet. Az EBITDA eredménybõl lejön a kötvények után fizetendõ kamat, ami 51,2 millió volt. Fogalmazhatunk úgy, hogy a nyáron a trióra elköltött pénzt megtermelte a klub az év során, még többet is. Ez most egy lényegi megfogalmazás volt, számvitel szerint kicsit más, mert közrejátszik pl. a játékos amortizáció, és De Gea, Young, Jones vételára tulajdonképpen a jelenlegi, új üzleti évre fog vonatkozni, de az elv azért stimmel.
 
Egyéb pénzügyi adatok:
 
A klub az új beszámolóban a UK GAAP módszerrõl átállt az IFRS szabványra, (International Financial Reporting Standards - Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Szabványok), én ennek csak örülök. Eddig mindig magyarázni kellett a nem valós költségeket pl. goodwill amortizáció és társai, melyek papíron torzították a veszteség/profit jelentést és az újságok címoldalára is általában csak a 80 milliós veszteség került tavaly, az már nem, hogy ebben szerepelnek nem valós illetve egyszeri tételek is és a valóságban a klub nem áll olyan rosszul, mint ahogy a média sugallja. Idén az új módszerrel tisztább a helyzet. 
 
Összesen 51,2 millió fontba került az adósság kezelése:
 
- 43,4 millió volt az éves kamat
- 6,3 millió a visszavett kötvények utáni bónusz
- 1 millió a finanszírozási amortizációs költség
- 500 ezer egyéb
 
16,4 millió font nem realizált nyereség a dollár/font árfolyamon, nem valós tétel.
 
Adó: A Red Football Limited közel 30 milliós profitjához közel 20 millió font adófizetési kötelezettség tartozik. Azonban a cégstruktúrának, adósságnak köszönhetõen ennek az összegnek a többségét a Red Football Limited feletti angliai anyacég vesztesége kompenzálja, magyarul csak minimális adót kell fizetni. Ez Glazerék adópajzsa.
 
Kivételes üzemi költségek: 4,7 millió font. Ebbõl 2 millió egy írországi ingatlan bérleti díja. Ezt még a PLC kötötte 2005 elõtt, tulajdonképpen a Megastore mintájára akartak egy dublini Superstore üzletet nyitni, de nem vált be az üzlet és a szerzõdést csak 2015-ben lehet felmondani. 2,7 millió font pedig tanácsadói díjakra ment el. 
 
Visszavásárolt kötvények:
 
- Q2: 24 millió font
- Q3: 5,5 millió font
- Q4: 34,3 millió font
 
Összesen az üzleti év során 63,8 millió font értékben vettek vissza kötvényt a piacról. Ezzel és a kedvezõ dollár/font árfolyammal csökkent a klub adóssága. A bruttó adósság 458,9 millió font, figyelembe véve a jelentõs 150,6 milliós készpénzállományt, a nettó adósság tehát 308,3 millió font.
Osztalékot most sem vettek fel Glazerék.
 
A konferenciahíváson csak egy jótékonyságra elkülönített meg nem nevezett összegrõl volt szó, nem volt tájékoztatás a szingapúri részvényeladási tervekrõl. Abban a témában továbbra is csak a Bloomberg, Wall Street Journal stb. féle információkra lehet csak támaszkodni egyelõre. 
 
A klub üzletileg remek állapotban van az adósság ellenére is. Most egy kicsit Glazerék szemszögébõl kissé durván számolva, csak röviden: 2005-ben akkori értéken 800 millió fontért megvették a klubot a tõzsdén. 300 millió font saját pénzbõl, 2006-ban 500 millió hitelt a klubra terheltek. Ennek leánykori neve bankhitel, ez lett kifizetve a 2010 eleji kötvénykibocsátás során befolyt pénzbõl. És most a kötvények visszavásárlásával némileg csökkent a klub tartozása. Ott volt még a személyi kölcsönük, a PIK. Ez 2010 végén rendezve lett, valószínûleg másik hitelbõl, a klubhoz nincs köze közvetlenül. (akkor lenne, ha kivennének osztalékot ennek visszafizetésére) Az elmúlt hat év alatt a klub értéke több mint a duplája lett. A Glazer-érában a kereskedelmi bevételek gyorsabb ütemben nõnek, az elõrejelzések pozitívak. Most újabb refinanszírozás következhet Szingapúrban. Ha a piaci befektetõk értékelése találkozik Glazerék 1,6 - 1,8 -2 milliárd fontos értékelésével, akkor Glazerék 2005-ös saját zsebbõl betett 300 milliója most hat év után legalább ötször annyit ér. Õk ritkán kötnek rossz üzletet. Más kérdés, hogy ez a kis okosság kamatokban, refinanszírozási költségekben, visszafizetett tõketartozással stb. mindennel együtt a klubnak eddig 478 millió fontjába került. Ezt nem lehet mind veszteségnek tekinteni, mert nem tudjuk, ha marad a PLC, mennyi osztalékot kellett volna fizetni és az adó is magasabb lett volna. A lényeg, hogy százmilliókban mérhetõ a Glazer-modell ára, de megtehetik, hiszen õk a tulajdonosok. Viszont a klub elbírja ezt a terhet, a szakmai munkába nem szólnak bele, a hagyományok megmaradtak, sikerbõl egyre több van, Fergie soha nem dolgozott még ennyire nyugodt környezetben, a keret folyamatosan kiváló, üzletileg növekszik a klub a globális piacon és a Financial Fair Play-nek is maximálisan megfelel.

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!