The Urchins vs Red Army

Már egy elõzõ blogban "A nagy Riválisok" címûben beszéltem a két csapat közötti ellentét eredetérõl, ami a távoli múltba nyúlik vissza. Ebben az írásban pedig a két klub rajongó táborának, kemény magjának, a The Urchins és a Red Army ellentétének eredetérõl szeretnék beszélni, aminek aktualitását a két csapat között kialakult újabb feszültség adja.

A hétvégi a FA Kupa mérkõzés alkalmával ismét szembekerül a két õsi rivális csapat egymással. A két klub között újabb feszültség alakult ki a Suarez vs Evra ügy kapcsán. Az FA felszólította a klubokat, hogy tisztázzák az ellentéteket egy közös megbeszélésen, de ez a mai napig nem történt meg. Ferguson viszont felszólalt a United szurkolók érdekében, egyben arra kérte a rajongókat, hogy a hétvégi találkozón nyugodt, békés hangulatban, de hangosan és jó kedélyûen szurkoljanak. A két csapat között kialakult jelentõs feszültség miatt a mérkõzés idejére a hatóságok fokozott rendõri jelenlétet rendeltek el.
 
Nézzük akkor az õsi riválisok szurkolótáborát és annak kemény magját, a közöttük lévõ ellentéteket és azok eredetét.
 
"This is Anfield!" - azaz "Ez az Anfield!"- mondattal utalnak arra a Liverpool szurkolók, hogy ennek a stadionnak egyedülálló hangulata van. A MU szurkolói számára ugyanolyan fontos saját stadionjuk, melyeket szentként és otthonukként tisztelnek. Ezért olyan fontos és egyben meglepõ az, ha például a Manchester nyer az Anfielden vagy éppen a Liverpool az Old Traffordon. Ez egy városrivalizálás is, mely hatalmas tradíciókra épül, itt sokszor nem számít a csapatok aktuális formája, hiszen mind a két csapat a maximumot hozza ki magából a nagy rivális ellen.
 
A legnagyobb arányú MU gyõzelem 1928-ban (6-1) és 1946-ban (5-0) született, míg a legnagyobb arányú Liverpool gyõzelem 1895-ben az Anfielden született (7-1). Az utóbbi években megnyert sorozatoknak köszönhetõen a Manchester United megelõzte a Liverpoolt a serlegek számában, valamint az elsõ osztályú bajnoki címek számában is.
 
Wayne Rooneyt, az MU jelenlegi csatárát a Liverpool drukkerei duplán utálják, mivel õ Everton játékos volt (és fiatal korában Everton szurkoló, így ez érthetõ). Rooney többször is kijelentette, nem hogy nem szereti, hanem szívbõl utálja a Liverpoolt és mindazt, amit az jelent. Van ellenpélda is, hiszen a Liverpool egyik legnagyobb ikonja, Jamie Carragher fiatal korában szintén az Evertonnak szurkolt.
 
Mind a két csapatnak vannak olyan játékosai jelenleg, akiknek a neve egybeforrott a csapattal történetük során, a csapat szinte elképzelhetetlen nélkülük, ilyen a Liverpoolnál például Steven Gerrard és Jamie Carragher, vagy a Manchester Unitednél Ryan Giggs és Paul Scholes. Természetesen ezek a játékosok nem igen képzelhetõek el más csapatok mezeiben.
Ez a két klub Angliában nagyon meghatározó; kevés olyan ember van Észak-Angliában, akik semlegesen tudnának beszélni errõl a két klubról. A Manchester United szurkolói utálják a Liverpool szurkolóit, a Liverpool szurkolói szintúgy õket. 
 

 
 
Mind a két klubnak van kemény szurkolói magja. A Liverpoolnak a The Urchins, a Manchester Unitednek pedig a Red Army, ezek gyakran egymásnak estek, hatalmas balhékat, verekedéseket, botrányokat, kisebb háborúkat kirobbantva. Nem ritka az sem, hogy liverpooliak csak egy kis balhéért mennek Manchesterbe.
 
Szívbõl utálják egymást, számukra saját csapatuk nem csak egy csapat, hanem egy vallás, egy hit, egy Isten, amit mindentõl megvédenek ha kell, pláne a riválisaiktól. Ráadásul több ezren látogatnak el a rivális stadionokba, Angliában a legnagyobb szurkoló utazó táborokkal a Liverpool és a Manchester United rendelkezik.
 
A The Urchins magyarul Srácok vagy Utcagyerekek, a Liverpool huligán beállítottságú csoportja. Legnagyobb riválisa a Manchester United Red Army elnevezésû csoportja. Összecsapásaik a leghevesebbek, legkeményebbek közé tartozott Angliában. Alig 50 kilométer választja el a két rivális várost, tehát rendkívül közel vannak egymáshoz, meccseik nagy tömeget vonzanak. A liverpooli Urchin volt Anglia egyik elsõ alkalmi huligán csoportja, õk voltak az elsõ úgynevezett "divat huligánok" és lényegében õ ellenük jött létre a Red Army is.
 

 
 
Az Urchins bár kevésbé volt erõs, mint a Red Army, összecsapásaik mégis hevesek voltak. Az MU huligánjai voltak talán a legerõsebbek egész Angliában. Mivel a Urchin gyakran alul maradt a Red Armyval szemben, késõbb rájuk inkább az volt jelemzõ, hogy más európai országba kísérték el csapataikat és ott csaptak össze a helyi szurkolótáborral. Az Urchin egy idõben egész Európán végigsöpört. Sokak szerint õk okozták (mármint a liverpooliak), illetve indították el a Heysel-tragédiát, a 32 Juventus szurkoló halálát (a 39 halottból 32 volt Juve szurkoló) okozó összecsapást. 
 
Mára a helyzet kissé átalakult a rendõri készültségeknek, a térfigyelõ kamera hálózatoknak, és a világhálónak köszönhetõen. Angliában visszaszorították a huliganizmust, legalábbis igyekeznek azt megelõzni. Már szinte látni sem látják egymást a stadionokon kívül a rivális szurkolók , a rendõrök úgy elkülönítik õket. Különbözõ stratégiákat dolgoznak ki, hogy véletlenül se kerüljenek össze egy-egy rangadó után a szurkolók. Az országban visszaszorult a huliganizmus, a rendõrség és a kormány szigorú intézkedéseinek köszönhetõen, pedig az Egyesült Királyság volt ennek a "stílusnak" a bölcsõje.
 
Az UEFA az angol Liverpool drukkereit minõsítette Európa legveszélyesebb szurkolóinak. Az UEFA átadott a brit kormánynak egy olyan tanulmányt, amely Európa legkezelhetetlenebb szurkolói csoportjairól készült. A listát a botrányairól már korábban elhíresült Liverpool szurkológárdája vezette, akik szinte minden mérkõzésükön rendre balhéztak. "Az elmúlt négy évben a liverpooliak 25 alkalommal szegtek szabályt vagy törvényt az idegenbeli meccseiken, a többi csapatnak összesen nem volt ennyi kihágása" - mondta William Gaillard, az UEFA szóvivõje. 
 
 
A liverpooli szurkolók 2008 májusáig ezt a nótát énekelték: "Nyertek kettõt, ugyanannyit mint a Nottingham." Ez azt fejezte ki, hogy az MU kétszer nyert BL-t, ugyanúgy, mint a ma már másodosztályú Nottingham Forest. A Manchester United szurkolói pedig gyakran énekelték a Liverpool szlogenjét, a "You'll never walk alone"-t átköltve," Sohasem fogtok felállni, sohasem fogtok triplázni."
A '90-es években megkérdezték Sir Alex Fergusont, hogy mire a legbüszkébb, õ azt felelte: "Arra, hogy a Liverpoolt sikerült kib....unk a kupából. És ezt nyugodtan meg is irhatják."
 
Nos el kell, hogy mondjam, személyesen nem ismerek egyetlen Liverpool szurkolót sem (szerencsére), de ezek alapján én is utálom õket, és szeretett csapatukat. Többek között a Suarez ügy miatt is, és mindent elmond a klub vezetésrõl is az, hogy kiállt a rasszista játékos mellett. Remélem a hétvégi találkozó békésen fog lezajlani, és a mintegy 5000 Manchester United rajongó hangosan és jó kedéllyel, biztonságban tud majd szurkolni szeretett csapatunknak (ahogyan ezt Ferguson is kérte), és jól odapörkölünk a poolnak az Anfielden. GGMU!
 
 

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!