Evra - az igazság odaát van

Mint az sokan tudjuk, Patrice Evra nagyon sok kritikát kapott tavalyi szezonban mutatott produkciója láttán. Néhány szurkoló – köztük jómagam is – elsõsorban a védelmi hiányosságokat (mert hát egy bal bekknél mi mást?) emeltük ki, mondván ez az Evra nem konzisztens a régi, megállíthatatlan „fekete gazellával”. Hogy ezek a kritikák valóban jogosak-e? Az lentebb kiderül.

A cikk nem saját szerzemény, csupán lefordítottam.
 

Néhányan a Luis Suárez-afférra hivatkozva hunynak szemet a gyenge teljesítmény fölött, mások pedig a francia válogatottban kialakult problámákra mutogatnak. Ennek függvényében pedig egyre többen a padra ültetnék, illetve értékesítenék a franciát. Na de mielõtt messze menõ következtetéseket vonnánk le, hasonlítsuk össze Evra elmúlt két szezonban nyújtott teljesítményét (2010/11, 2011/12), hogy kiderüljön, mennyire is csökkent a formája. Ezért összevetném teljesítményét az Anglián belül található bal bekkek mutatóival. A két úriember pedig nem más, mint vélhetõen Anglia legjobb balhátvédje, Ashley Cole, valamint a tavalyi bajnok Manchester City játékosa, Gael Clichy.

Evra elmúlt két szezonban mutatott teljesítménye egymáshoz viszonyítva – 2010/11 ill. 2011/12

 

 


Elõször figyeljük meg a szemmel látható negatívumokat. Talán ami legjobban észrevehetõ, hogy csökkent az labdaszerzések száma (54 ill. 85). Az 1 az 1 elleni szituációkban is érezhetõ a visszaesés (63 % ill. 55% - tehát ilyen arányban nyeri a párharcokat). Ez határozottan a formahanyatlásnak köszönhetõ.

De ne csak a negatívumokat vegyük górcsõ alá, figyeljünk meg néhány pozitívumot is. Ha összességében nézzük a dolgokat, 1 az 1-ben Evra hatékonyabb volt az elmúlt szezonban (319 ill. 275 próbálkozás, 61 % ill 50 % hatékonyság). Ezen kívül a passzok pontossága is növekedett (1647 ill. 1369). Százalékra bontva 83,60 % ill. 80,29 % - ami közel sem elhanyagolható. A legfeltûnõbb javulás viszont a sikeres megindulásokban keresendõ. Egészen hihetetlen, szinte kétszerese a 2010/11-es szezonban mutatottaknak (51 ill. 26). Végül pedig, több gólszerzési lehetõséget alakított ki, mint két éve (40 ill 34).
 

Evra teljesítménye Cole-hoz és Clichy-hez viszonyítva


 

Hasonlóan az elõzõ szezonhoz, a leggyengébb pontja ismét a labdavesztés. A számok tükrében ez Evránál 40 ill. Cole 29, Clichy 11. Ez sajnos elég gyatra teljesítmény egy olyan top klub játékosaként, mint a Manchester United.
A szerelések aránya is beszédes (104 ill. 80 és 65), ezzel együtt õ volt a legsikeresebb ebben is (76,92 %). Elõretöréseket figyelve Evra magasan a legjobb a maga 51 elfutásával, mögötte elmaradva Cole 31-el, míg Clichy 21-el. Természetesen a gólszerzési lehetõségek kialakításában is a manchesteri bal bekk gyõzedelmeskedett (Patrice 40 ill. Cole 24, Clichy 27).
 
Ezekbõl az összehasonlításokból kiderül, hogy Evránál jóval több pozitívumot említhetünk, mint negatívumot. A játék különbözõ aspektusaiban javult, mint a passzolás és a helyzetek kialakítása. Ezen kívül a legtöbb statisztika azt mutatja, hogy bizony jócskán felülmúlja a legnagyobb riválisait.

Úgy tûnik, hogy Evra formahanyatlásának legfõbb oka a rendkívül sok labdavesztés. Az eladott labdák száma nem mérvadó a többiekkel szemben, hiszen Cole 52-vel közel van Evrához, de az angol 5 meccsel kevesebbet is játszott. Annak ellenére, hogy Clichy szerepelt legkevesebbszer tétmeccsen a három ember közül, neki volt a legtöbb eladott labdája, egészen pontosan 78, ami borzasztó sok.

Megállapíthatjuk, hogy Evra formája ugyan jócskán csökkent, de közel sem annyira, hogy ilyen mértékû kritikát kapjon az emberektõl. Valószínûleg azért a sok negatív hang, mert a szurkolók már megszokták, hogy évek óta magas szinten teljesít. A statisztika azonban bizonyítja, hogy igenis rá van szüksége a Unitednek, mint elsõ számú opcióra a védelem baloldalán.

Érdekes lesz figyelni az idei játékát, fõként annak tudtában, hogy a csapathoz érkezett az energiával teli Alexander Büttner. Ez az év igencsak meghatározó lesz Patrice Evra számára.

Fõként azért fordítottam le a cikket, hogy egyes emberek szemét megpróbáljam felnyitni, hogy nem kell temetni Evrát, hanem bízni kell abban, hogy egy vetélytárs érkezésével - ezzel versenyhelyzetbe kényszerítve - a francia akarása és formája is javulni fog.
 



   

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!