Komolyan el kellene gondolkodni az Old Trafford bõvítésérõl?
A Manchester Unitednél az idei szezonban is hétrõl-hétre telt ház volt, így miért ne merülhetne fel az Old Trafford befogadó kapacitásának bõvítése? - Andy Mitten írása.
Az Arsenal elleni, vasárnapi döntetlen újabb, szinte teltházas szezont jelentett az Old Traffordon, ahogyan azt 1992 óta szinte minden évben megszokhattuk.
Míg a klubot idegenbe elkísérõ szurkolótábor mérete a West Bromnál engedélyezett kicsi, 340 fõstõl egészen a 3000 fõsig terjedhet, az össznézõszám így is 99.5 százalékos volt a szezon során.
A legmagasabb nézõszámú mérkõzés, amelyre 75 454 nézõ váltott jegyet, csak kis mértékben tér el a legalacsonyabb nézõszámú mérkõzés 75 112 nézõjétõl. Ebbõl kiindulva, ha az Old Trafford sokkal nagyobb befogadóképességgel rendelkezne, ezek a számok is magasabbak lehetnének. Miért nem bõvítik akkor?
Kilenc év telt el azóta, hogy az utolsó nagyobb módosítást végrehajtották a Vörös Ördögök otthonán, amikor 42 millió fontos befektetéssel, két újabb lelátórészt adtak át, ezzel 75 ezer fõ felettire növelve a kapacitásokat.
Sir Alex Ferguson lenyûgözve beszélt arról, miként kapcsolják össze a Stretford End és a Scoreboard Endet, és javasolta, hogy a fõ lelátó tetejét meg kellene emelniük, így egy síkba kerülne a stadion többi részével.
Az ezzel együtt járó új lelátórészekkel tovább növelhetõ lenne a befogadó kapacitás, míg Ferguson azzal viccelõdött, hogy akkor az újságírókat felültethetnék a stadion tetejére, hogy onnan nézzék a mérkõzéseket.
A hétrõl-hétre produkált teltházak ellenére az Old Traffordot azóta se bõvítették. A pénzügyi válság biztosan fõ okként tekinthetõ, míg úgy tûnik, hogy a klub eljutott egy olyan egyensúlyi állapotba, ahol a mérkõzések éppen hogy csak produkálják a teltházat.
A mérkõzések kezdési idõpontjának bizonytalansága nem segíti a távolabbról érkezõ szurkolók utazását, ahogyan a gyakorlatilag mindent lefedõ tv-közvetítések se. Emellett a fõ lelátórész, amelyhez eddig még nem nyúltak hozzá, bõvítése problémába is ütközik, ugyanis a Manchester és Liverpool között húzódó központi vasútvonal éppen mögötte megy el.
Régóta szerepel a tervekben egy második alagút megépítése, de mérnöki vélemények szerint a kérdéses lelátó bõvítése enélkül is megoldható lenne.
Ha a fõ lelátó tükörképévé válna a vele szemben lévõ Sir Alex Ferguson Standdel, a két újabb lelátórész 94 ezresre bõvítené a befogadóképességet.
Ezzel az Old Trafford nagyobbá válhatna, mint a Bernabeu, a San Siro vagy a Wembley, ráadásul az átépítést kívülrõl is el lehetne végezni.
Mindez részenként valósulhatna meg, ahogyan az történt az North Stand esetében is 1994 és 2006 között, ahol a kapacitás az érdeklõdés növekedésével együtt változott.
Csak a Nou Camp lenne nagyobb az Old Traffordnál, bár a Barcelonanál is tervezik stadionjuk befedését, átalakítását, és 105 ezer nézõ befogadására való növelését. A Real Madridnál is várhatóak változások stadionfronton, csakúgy, mint számos Premier League klubnál.
A Citynél 6 ezer fõvel kívánják bõvíteni az Etihad kapacitását, újabb 6 ezer fõvel való növelés lehetõségének meghagyásával. Számos, stadionjukkal kapcsolatos bizonytalan évet követõen a Liverpool is újraépítheti az Anfield fõlelátóját, így 55 ezer nézõ fölé növelve befogadó képességüket. Ráadásul ezt a számot még tovább is növelhetik, ha növelik az Anfield Road Stand kapacitását.
Mellettük a Tottenham is átépíti a White Hart Lane-t , a West Ham az új, 55 ezer nézõ befogadására alkalmas Olimpiai Stadionba költözik, és a Chelsea is azon van, hogy valahogy kimozduljanak a Stamford Bridge egyre szûkösebbé váló 42 ezres kapacitásából.
A legtöbb francia stadion újjáépítése már megvalósult, vagy folyamatban van a 2016-os Európa-bajnokságra való készülés jegyében, az Olympique Marseille stadionja, a Velodrome pedig fehér tetõszerkezetével Európa egyik leggyönyörûbb létesítményévé vált.
Ebben a szezonban a Manchester United volt a harmadik legnagyobb átlagnézõszámmal rendelkezõ klub Európában, a Borussia Dortmund (80 408 nézõ) és a Barcelona (76 190 nézõ) után.
A Real Madrid átlaga a bajnokságban 73 973, míg a Bayern Münchené 72 750 nézõ volt.
Jó a fogadtatása annak, hogy a United csak nagyon kis mértékben növelte jegyárait az elmúlt öt év során, ahogyan annak is, hogy a nagyobb U21-es bajnokikat ingyen tekinthetik meg a nézõk - amely 16 ezres nézõszámot produkált például a City elleni múlt heti városi rangadón.
De a Unitednek jobb és nagyobb méretekben kell gondolkodnia. A klubot felbosszantotta a stadion közvetlen szomszédságába épített, eddig sikeresen mûködõ Football Hotel, bár senki nem akadályozta meg õket, hogy megépítsék a klub saját hoteljét.
Az Old Trafford minden egyes bõvítést követõen teltházat tudott produkálni, egy nagyobb stadion pedig olcsóbb jegyeket jelenthet, különösen a fiatalabb - helyi - szurkolóknak.
Az Old Trafford bérleteseinek átlagéletkora aggodalomra okot adó 52 év. A Manchester Unitednek gondolnia kell a jövõ szurkolóira, a klub pedig kiaknázhatja a folyamatos igényt a privát boxokra, amelyek fedezhetik a további fejlesztéseket is.
Louis Edwards lefektette saját vízióját az 1960-as években az Old Trafford kapcsán, a Unitednél pedig mindmáig hûek maradtak ezekhez az elgondolásokhoz, míg más stadionoknál toldozott-foldozott részek kerültek megépítésre.
Ugyanezt a hozzáállást kell folytatnia a jövõben is, amíg a klub bevételei folyamatosan növekednek a televíziós és kereskedelmi bevételekbõl; az Old Traffordnak ugyanolyan nagynak kell lennie, mint a legnagyobb klub stadionok. Ez elvárás.
Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!
Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!