Számok világa: United - Chelsea

Elõzõ szezonban volt már 1-2 hasonló cikk, ezúttal a Chelsea elleni teljesítményt szeretném bemutatni a számok segítségével.

A csapat mutatóit tekintve talán átlagosnak mondható majd minden érték. A 84%-os passzolási pontosság (550 átadásból 463 volt pontos) nem a legjobb, körülbelül a Premier League csapatainak átlaga. A 4 szöglet kimondottan kevés, míg a 12 lövési kísérlet (3 kaput találó, 7 mellé, 2 blokkolt) is inkább átlagos, mint jó érték lenne. Persze ez függ az ellenféltõl is és a Chelsea pont arra rendezkedett be, hogy meghiusítsa a United támadásait. A labdabirtoklási mutató a kezdeti 70-30 százalékról a meccs végére 55-45 százalékra módosult és bár ez is azt mutatja, hogy többet volt a labda a hazaiaknál, a Chelsea védelmét nem igazán sikerült megtörnie egyik manchesterinek sem. Hogy miért nem, az a Chelsea remekül megszervezett védekezésének is betudható, de talán sokkal inkább keresendõ a válasz a United támadóinak rendkívüli pontatlanságában. (Erre részletesen kitérek a játékosoknál.)

A támadásokkal ellentétben a csapat kiválóan védekezett és bár a Chelsea 8 lövésébõl 4 kapura is ment, ezek David de Gea számára könnyen hárítható kategóriába sorolhatók.

Ezen a találkozón jóval több passzal játszott a manchesteri csapat, mint ellenfele (United 550/463, Chelsea 448/367), és több passzal játszott, mint tette azt a Swansea elleni nyitómeccsen (471/393). Ha három harmadra (védekezõ, közép, támadó) bontjuk a pályát, a következõ módon osztható fel a United passzainak száma:

Védõ harmadban 68 átadásból 65 csapattársat talált, ez 96%-os eredményesség. Középsõ harmadban 320 átadásból 298 volt pontos (90%), míg a támadó harmadban megpróbált 162 átadásból 109 talált társat (67%). Persze egyértelmû, hogy a védekezõ harmadban pontosabb eredmény jön ki, mint a támadóban, de a 67%-os passzpontosság azt jelenti, hogy minden 3 átadásból egy nem jutott csapattárshoz, ami igen csak megnehezíti a csapat dolgát gólszerzés terén.

Most jönnenek a játékosok. Egy játékos megítélése szubjektív dolog, hiszen a szurkoló nem feltétlenül látja mindenkinél azt, amit tényleg elvégez az adott játékos. A játékosok megítélése azok után is szubjektív dolog marad, miután a cikk bemutatja, ki hogyan is teljesített a pályán az adott játékelemek terén. Hiszen csak számok alapján sem lehet megítélni senkit, de mindenképp segítséget jelenthetnek ezek. Lássuk, ki hogyan dolgozott a hétfõi rangadón:

David de Gea: 4 alkalommal adódott munka a számára, egyik sem okozott nehézséget. Összes passzok száma: 27, ebbõl pontos 19. (70%) Emellett volt 17 hosszú labdája, melybõl 9 talált embert. Összesen 44-szer lõtte a labdát társai felé, 28-szor eredményesen, így ha minden átadást figyelembe veszünk, 64%-ban továbbította a játékszert csapattársaihoz.

Phil Jones: 3 szerelésébõl 2 eredménnyel zárult, emellett 1 labdaszerzése volt. 3 alkalommal szabadított fel és mindkét párharcát megnyerte levegõben. Összes passz: 44, ebbõl pontos volt 37 (84%). Emellett volt 5 beadása, amibõl egy sem talált társat. Így tehát 49-szer próbált valamilyen módon társhoz továbbítani, 37-szer sikerült is neki (76%).

Rio Ferdinand: 2 szerelésbõl mindkettõ sikeres volt, emellett volt két labdaszerzése. Levegõben megvívott párharcaiból mindig gyõztesen került ki (4/4), ahogyan a felszabadításoknál is (10/10). Összes passz: 54, amibõl 45 pontos volt (83%), valamint 10 hosszú labdájából hat jutott el csapattársig. Mindent összevetve 64-szer próbált valamilyen módon társat találni, ez 51-szer sikerült is (80%).

Nemanja Vidic: szerelései hibátlanok (3/3) voltak, amelyek mellé még 3 labdaszerzést is betudhatott. Felszabadításai szintén makulátlanra sikeredtek (13/13), levegõben megvívott párharcaiból azonban nem mindig jött ki gyõztesen (7-bõl 4 sikeres). 62 passzkísérletébõl 58 társat talált (94%), ráadásul két alkalommal helyzetet is teremtett ezzel (key passz). 9 hosszú labdájából csak egy volt pontatlan, így a 71 átadási kísérletébõl 66 eredméényesen zárult (93%).

Patrice Evra: 4 szerelésbõl 3 zárult sikerrel, melléjük jött még egy labdaszerzés Pattõl. Levegõben szinte hibátlan volt (öt párharcból 4-et megnyert), felszabadításai ellenben teljesen hibátlanra sikerültek (6/6). Összes passz: 42, amibõl 36 pontos volt (86%), emellett 5 beadásából kettõ jutott el csapattársig és 4 hosszú labdájából 3 volt pontos, így tehát az 51 átadási kísérletébõl 41 jutott társhoz (80%). Nevéhez egy helyzet kialakítása társul, valamint egy lövés.

Tom Cleverley: 7 szerelési kísérletébõl 2 eredménnyel zárult, mellé párosult még 5 labdaszerzés. Egy lövést blokkolt a tizenhatosunk elõterében, míg mindhárom felszabadítási kísérlete eredményes volt. Levegõben egy sikeres és egy sikertelen párharc került a neve mellé. Összes passz: 77, melybõl 70 pontos volt (91%), egy helyzet született. 5 hosszú labdájából 3 volt pontos, összesen tehát 82 átadásából 73 társhoz került (89%). Passzok a védõ harmadban: 7, ebbõl pontos 6. (86%) Passzok a középsõ harmadban: 48, ebbõl pontos 45. (94%) Passzok a támadó harmadban: 22, ebbõl pontos 19. (86%) Passzok iránya: hátra - 17/17, oldalra - 18/18, elõre - 42/36. Két lövése volt, egy bal lábbal (kapu fölé), egy jobbal (blokkolt).

Michael Carrick: 5 szerelési kísérletébõl 2 volt sikeres, valamint volt 4 labdaszerzése is. Levegõben 1 párharcot megnyert, egyben alul maradt. Felszabadításai hibátlanok (3/3). Összes passz: 70, amelybõl 61 volt pontos (87%), két helyzetet alakított ki. 7 hosszú labdájából 6 csapattárshoz került, így 77 átadásából 67 sikeres volt (87%). A védekezõ harmadban 8 passzából 7 volt jó (88%), a középsõben 44-bõl 40 volt pontos (91%), míg a támadó harmadban 18-ból 14 jutott el társhoz (78%). Passzok iránya: hátra - 20/20, oldalra - 17/13, elõre 33/28.

Antonio Valencia (66 perc): 7 szerelési kísérletbõl 6 eredményesen zárult, 2 légi párbajból egyet nyert meg és egy sikeres tisztázása volt. Összes passz: 46, ebbõl pontos 37 (80%). 5 beívelésébõl egy sem jutott társig, 2 hosszú labdájából egy volt pontos, így 53 átadási kísérletébõl 37 talált társat (70%). Hat cselbõl 3 sikeres volt. Passzai a védekezõ harmadban: 1/1 (100%), a középsõ harmadban: 25/21 (84%), a támadó harmadban: 20/15 (75%). Passzainak iránya: hátra - 18/18, oldalra - 8/4 (50%), elõre 20/15 (75%).

Danny Welbeck (78 perc): 3 felszabadítási kísérletébõl mind sikerült. Összes passz: 32, ebbõl pontos 27 (84%). Egyszer próbálkozott csellel, az eredményes volt, egy helyzetet alapított ki. Passzai a védekezõ harmadban: 0, középsõ harmadban: 18/15 (83%), támadó harmadban: 14/12 (86%). Passzainak iránya: hátra - 16/14, oldalra - 4/3, elõre - 12/10. 2 lövés, mindkettõ jobb lábbal, mindkettõ elkerülte a kaput.

Wayne Rooney: 1 szerelési kísérlete volt, ami sikerült is. 3 alkalommal volt légi párbaja, egyet nyert meg, egyszer szabadított fel. Összes passz: 56, ebbõl pontos 42 (75%), egy helyzetet (key passz) alakított ki. Emellett 4 beadásából 1 talált csapattársat, 12 hosszú labdájából 8 volt pontos. Összesen 72 átadási kísérletbõl 51 volt pontos (71%). Passzok a védekezõ harmadban: 3/2 (67%), a középsõ harmadban: 28/24 (86%), a támadó harmadban: 25/16 (64%) Passzainak iránya: hátra - 18/18, oldalra - 20/14, elõre - 18/10. Két csellel próbálkozott, egy volt eredményes, 4 lövési kísérletbõl - mind jobb lábbal - 3 talált kaput.

Robin van Persie: 1 felszabadítása volt, miközben 9 fejpárbajból 3 alkalommal jött ki gyõztesen. Összes passz: 25, ebbõl sikeres 18 (72%). 3 beívelésébõl 1 talált csapattársat, így összesen 28 átadási kísérlete volt, amibõl 19 volt pontos (68%). Passzok a védekezõ harmadban: 1/1 (100%), a középsõ harmadban: 12/12 (100%), a támadó harmadban: 12/5 (42%). Passzainak iránya: hátra - 9/8, oldalra - 5/4, elõre - 11/6. 3 lövése volt, egyet blokkoltak, kettõ elkerülte a kaput. Ballal, jobbal és fejjel is egyszer próbálkozott.

Cserék:

Ashley Young (24 perc): 1 felszabadítása volt, akárcsak légipárbaja, amit megnyert. Összes passz: 9, ebbõl pontos 8 (89%), emellett 3 beadásából egy sem talált társat, egy hosszú labdája viszont igen, így az összesen 13 átadási kísérletébõl 9 volt pontos (69%). Passzok a védekezõ harmadban: 1/1 (100%), a középsõ harmadban: 6/5 (83%), a támadó harmadban: 2/2 (100% - ebbõl egy key passz). Passzainak iránya: hátra - 5/4, oldalra - 1/1, elõre 3/3. 3 cselbõl egy volt sikeres, lövésig nem jutott.

Ryan Giggs (12 perc): 1 szerelési kísérlet, ami sikerrel zárult, valamint 1 felszabadítás a neve mellett. Összes passz: 6, ebbõl pontos 5 (83%). Passzai a védekezõ harmadban: 1/1 (100%), a középsõ harmadban: 3/3 (100%), a támadó harmadban 2/1 (50%). Passzainak iránya: hátra - 1/1, oldalra - 2/2, elõre - 3/2.